Studenci Politechniki Śląskiej zagłosowali na ekspertów z Kroll Ontrack i opracują wraz z nimi... program do głosowania

Jednostki naukowe coraz częściej angażują się we współpracę z instytucjami z szeroko pojętego otoczenia biznesowego. – Taka współpraca umożliwia synergię i jest przydatna nie tylko dla uczelni i przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla studentów – podkreślają przedstawiciele Politechniki Śląskiej i firmy Kroll Ontrack. ...

Jednostki naukowe coraz częściej angażują się we współpracę z instytucjami z szeroko pojętego otoczenia biznesowego. – Taka współpraca umożliwia synergię i jest przydatna nie tylko dla uczelni i przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla studentów – podkreślają przedstawiciele Politechniki Śląskiej i firmy Kroll Ontrack. Przy jej wsparciu, wraz z nowym rokiem akademickim, na kierunku informatyka rusza przedmiot „Narzędzia i praktyki w projektach programistycznych”. Studenci wybrali go spośród 21 innych podczas głosowania na tzw. „przedmioty obieralne”.

Umożliwienie studentom zapoznania się z problemami, jakie pojawiają się podczas pracy nad rzeczywistym projektem programistycznym oraz praktykami stosowanymi w nowoczesnych przedsiębiorstwach – to najważniejsze założenia wspólnego projektu Politechniki Śląskiej oraz Kroll Ontrack. Studenci trzeciego roku informatyki na gliwickiej uczelni, w ramach przedmiotu „Narzędzia i praktyki w projektach programistycznych” będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez inżynierów z polskiego oddziału Kroll Ontrack. W ramach zajęć młodzi informatycy będą m.in. budować od podstaw złożoną aplikację – program do liczenia głosów. Dodatkowo każdy, kto ukończy zajęcia, uzyska „Certyfikat Znajomości Dobrych Praktyk Programistycznych” potwierdzający nabycie umiejętności przydatnych podczas „realnej” pracy programistycznej, a najlepsi studenci dostaną dodatkowo indywidualne wyróżnienia. Firma Kroll Ontrack, znana jest głównie jako ekspert w dziedzinie odzyskiwania danych, informatyki śledczej i ediscovery, posiadający ogromne centrum rozwoju oprogramowania. W Katowicach mieści się duży dział rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack, zajmujący się tworzeniem i rozbudowywaniem rozwiązań dla całego koncernu, zatrudniający wielu specjalistów z dziedziny IT.

– Współpraca z Kroll Ontrack to dla nas przede wszystkim możliwość przekazania studentom praktycznej i aktualnej wiedzy, związanej z codzienną pracą informatyczną. Zajęcia prowadzone przez przedstawicieli firmy doskonale uzupełniają ofertę edukacyjną uczelni. Za ich przyczyną w najpełniejszy możliwy sposób przygotowujemy naszych absolwentów do wejścia na rynek pracy. Specjaliści Kroll Ontrack gościli na naszej uczelni już wcześniej, w ramach wykładów zapraszanych i warsztatów, które spotkały się z dużym zainteresowaniem studentów, więc zdecydowaliśmy się rozszerzyć naszą współpracę – mówi dr inż. Krzysztof Tokarz, prodziekan ds. organizacji i rozwoju Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Inżynierowie Kroll Ontrack zapowiadają, że podczas zajęć skupiać się będą na praktykach programistycznych oraz pracy w zwinnych metodykach. Chcą przekazać studentom wiedzę na temat tak specjalistycznych zagadnień jak m.in. repozytoria kodu, refaktoryzacja, programowanie defensywne czy zaawansowane debugowanie. Szczegółowy sylabus powstawał w oparciu o dotychczasowe kontakty firmy ze środowiskiem akademickim.

– Współpracę z Politechniką zainicjowaliśmy już jakiś czas temu serią interaktywnych wykładów Learn2Code. Kolejnym krokiem były warsztaty programistyczne Coding Dojo, podczas których każdy z uczestników ma możliwość programować ramię w ramię z doświadczonym inżynierem. Dzięki temu Kroll Ontrack zaczął być dobrze rozpoznawany na uczelni. Bardzo nas cieszy, że opracowany przez nas przedmiot obieralny zyskał uznanie zarówno władz wydziału, jak i studentów, którzy wybrali go spośród 21 dostępnych – podsumowuje Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.

 Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że jednym z powodów ich zaangażowania we współpracę ze środowiskiem akademickim, jest także chęć zainteresowania przyszłych, potencjalnych pracowników. O województwie śląskim coraz częściej mówi się jako o „polskiej dolinie krzemowej”. Bliskość doskonałych uczelni kształcących informatyków, dobre usytuowanie i połączenie z innymi ważnymi polskimi i zagranicznymi miastami, przyciągają na Śląsk inwestorów z branży IT. Na śląskim, informatycznym rynku pracy liczą się zarówno doświadczeni specjaliści, jak i poczatkujący „młodzi-zdolni”. Statystyki zatrudnienia w Kroll Ontrack są tego dowodem. Jeszcze w 2010 roku firma zatrudniała w katowickim oddziale 30 osób, obecnie zatrudnia 125 specjalistów i wciąż szuka kolejnych pracowników, m.in. programistów z różnym poziomem doświadczenia, testerów czy administratorów systemów.

###

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o. (www.krollontrack.pl) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. – wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych, informatyki śledczej (ang. computer forensics) oraz rozwoju oprogramowania. Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej oraz największym poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack Polska, zapraszamy do odwiedzenia www.krollontrack.pl
Zapraszamy również na lżejszą stronę danych na: www.datablog.krollontrack.pl

 

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług
w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack, zapraszamy do odwiedzenia www.krollontrack.com